Piękno historycznego Płowdiwu

8.8.2023
Piękno historycznego Płowdiwu

Piękno historycznego Płowdiwu
Urzekające miasto Płowdiw znajduje się w samym sercu Bułgarii i jest żywym świadectwem jej bogatej historii i kultury. Dzięki tysiącletniej historii, strategicznemu położeniu i zróżnicowanemu krajobrazowi, Płowdiw stał się urzekającym miejscem, w którym przeszłość i teraźniejszość płynnie się przeplatają.

Rzut oka na historię:

Historia Płowdiwu to fascynująca saga, która rozwija się na przestrzeni wieków. Jego początki sięgają starożytności, a miasto było zamieszkiwane przez Traków, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Osmanów i innych. Jego strategiczne położenie na skrzyżowaniu Europy i Azji sprawiło, że stało się poszukiwaną zdobyczą dla różnych cywilizacji, które pozostawiły po sobie mozaikę stylów architektonicznych, tradycji i wpływów. Stare Miasto, labirynt brukowanych uliczek i pięknie zachowanych budynków, oferuje żywy wgląd w bogatą historię Płowdiwu.

Piękna lokalizacja:

Płowdiw położony jest nad brzegiem rzeki Maricy i cieszy się wyjątkową lokalizacją, oferując zarówno spokój natury, jak i tętniące życiem miasto. Ta wyjątkowa lokalizacja sprawiła, że miasto stało się kluczowym ośrodkiem handlu i wymiany kulturalnej na przestrzeni wieków. Otoczony przez Rodopy na południu i Bałkany na północy, Płowdiw cieszy się łagodnym klimatem kontynentalnym, który przyciąga turystów do odkrywania tego pięknego krajobrazu. Wysokość miasta i bliskość tych pasm górskich przyczyniają się do wyjątkowej pogody i zapierających dech w piersiach górskich widoków.

Fascynujące fakty o Płowdiwie:

Jedno z najstarszych miast w Europie:Płowdiw szczyci się tytułem jednego z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miast w Europie, z dowodami osadnictwa ludzkiego sięgającymi 6 tysiąclecia pne.

Romański amfiteatr. Nawet dziś jest on miejscem wydarzeń kulturalnych i występów.

Europejska Stolica Europy.

Europejska Stolica Kultury: W 2019 r. Płowdiw został prestiżową Europejską Stolicą Kultury, podkreślając swoją tętniącą życiem scenę artystyczną, różnorodność kulturową i znaczenie historyczne.

Odkrywanie starożytnych stadionów: W 2020 r. archeolodzy odkryli w Płowdiwie niesamowite odkrycie - starożytny stadion, który prawdopodobnie mieścił około 30 000 widzów, co jest świadectwem sportowej i kulturalnej sprawności miasta w starożytności.

Trackie skarby: Płowdiw jest bramą do trackiego dziedzictwa Bułgarii: skomplikowane złote artefakty, ceramika i przedmioty religijne są wystawiane w muzeach i na wystawach, oferując wgląd w tajemniczą cywilizację tracką.

Podziękowania dla Pavla Ruzicka za udostępnienie zdjęć