Co sprawia, że Grecja jest atrakcyjna dla nabywców nieruchomości:

13.12.2023

Grecja ma wszystko! Nieskazitelne morze i góry, wspaniałość tysiącletnich budowli i nowoczesne świeckie życie

Co sprawia, że Grecja jest atrakcyjna dla nabywców nieruchomości:

Co sprawia, że Grecja jest atrakcyjna dla nabywców nieruchomości:

Grecja ma wszystko! Nieskazitelne morze i góry, wspaniałość tysiącletnich budowli i nowoczesne świeckie życie, aktywny wypoczynek i spokojne tempo życia... Mówimy o lokalizacjach, w których obcokrajowcy najczęściej kupują nieruchomości, aby przenieść się na pobyt stały lub po prostu w celach rekreacyjnych.

Teraz napiszemy nieco więcej o Grecji:

Grecja znajduje się w południowej Europie. Ma średnio 300 słonecznych dni w roku. Tutejszy klimat uważany jest za jeden z najlepszych na świecie.

Pogoda zazwyczaj pozwala na noszenie letnich ubrań już w maju. Morze utrzymuje ciepło do końca października, a czasem do połowy listopada.
Wiele greckich plaż jest oznaczonych Błękitną Flagą Unii Europejskiej, wskazującą na czystość wody i dobre warunki środowiskowe wybrzeża. Najwięcej wyróżnień otrzymały wyspy Kreta, Rodos, Korfu oraz półwyspy Chalkidiki i Peloponez.
Grecja jest jednym z krajów o najdłuższej linii brzegowej na świecie, posiadającym ponad 3000 dużych i małych wysp - około 20% swojego terytorium.

Grecja jest jednym z krajów o najdłuższej linii brzegowej na świecie.

Bezpieczeństwo: Grecy są bardzo przyjaźni, otwarci i emocjonalni. Mają spokojne filozoficzne podejście do życia i są dumni ze wszystkiego. Przestępczość jest tu stosunkowo niska.

Ekonomia: Turystyka, która dodaje około 15% do gospodarki, jest jedną z najlepiej prosperujących gałęzi przemysłu. Grecja ma trzecią co do wielkości flotę handlową na świecie pod względem liczby statków.

Język. W różnych regionach kraju mówi się różnymi dialektami. Angielski jest powszechny w popularnych miejscach turystycznych. Prawie wszyscy młodzi ludzie posługują się konwersacyjnym angielskim.

Waluta: Euro.


Ludność: na początku 2022 r. Grecja liczyła ponad 10 milionów mieszkańców. Około 90% populacji to etniczni Grecy, a pozostałe 10% to Albańczycy, Bułgarzy, Rumuni i inne narody.
Interesujące jest to, że średnia długość życia w Grecji jest znacznie wyższa niż w większości krajów UE: kobiety - 84 lata, mężczyźni - 78 lat. Naukowcy uważają, że przyczyna leży w dobrym klimacie i dobrym odżywianiu.

.


Religia: zgodnie z konstytucją, prawosławne chrześcijaństwo jest religią państwową Grecji. Zdecydowana większość populacji identyfikuje się jako prawosławni. Wyznawcy innych religii w Grecji to muzułmanie, katolicy, protestanci, żydzi itp.

Obywatele dowolnego kraju mają prawo do zakupu nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych w Grecji. Transakcja może być dokonana na rzecz osoby fizycznej lub prawnej.
Ceny nieruchomości zależą od rodzaju nieruchomości i regionu, ale ogólnie Grecja jest nadal stosunkowo tanim krajem. W Atenach, Salonikach i na popularnych wyspach można znaleźć nieruchomości już za 2000 euro za metr kwadratowy. Są nawet miejsca, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi 500-750 euro.
Połączenia transportowe między regionami są dobrze ugruntowane.

 

Słynny region wypoczynkowy Halkidiki i grecka stolica kultury Saloniki znajdują się w Macedonii, a góra Olimp i Kastoria, stolica światowego przemysłu futrzarskiego, również znajdują się tutaj.

Saloniki

Saloniki są drugim co do wielkości miastem i kulturalną stolicą Grecji po Atenach. Jest to również centrum edukacyjne: znajduje się tu największy uniwersytet na Bałkanach, Uniwersytet Arystotelesa. Miasto otoczone jest licznymi kurortami, które latem stają się miejscami wypoczynku turystów.

Transport: międzynarodowe lotnisko Macedonii znajduje się w pobliżu Salonik i obsługuje trasy międzynarodowych linii lotniczych. Bezpośrednie autobusy kursują z lotniska do centrum miasta.

Stacja kolejowa odbiera pociągi z Aten, Belgradu, Stambułu, Bukaresztu i innych miejsc. Sieć autobusowa KTEL łączy miasto ze wszystkimi miastami w północnej i środkowej Grecji.


Ponadto w Salonikach znajduje się drugi najważniejszy port pasażerski w Grecji, z dużym terminalem, który łączy miasto z wieloma greckimi wyspami i miastami.